06.09.2018 Drukuj

Porażka Szwedów pod Strzemeszną

W niedzielne popołudnie, 26 sierpnia w Strzemesznie miała miejsce realizacja zadania pn. „Podróż w czasie – rekonstrukcja zwycięskiej bitwy Stefana Czarnieckiego ze Szwedami pod Strzemeszną (1656)”, które było finansowane z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego, w kwocie 120 000 zł. Było to pierwsze takie wydarzenie w okolicy. Na miejsce jego realizacji wybrano pola miejscowości Strzemeszna, na których 362 lata temu stoczono bitwę. Punktem kulminacyjnym była inscenizacja, wykonana przez grupy rekonstrukcyjne, w łącznej liczbie ponad 100 osób. Imprezie towarzyszyły również inne atrakcje: m.in. pokaz musztry i żonglerki chorągwiami, pokazy artyleryjskie, kawaleryjskie i łucznictwa, pokaz tańca dworskiego oraz występ zespołu muzyki dawnej. Przez cały czas dostępne było obozowisko, gdzie można było skosztować potraw nawiązujących do XVII-wiecznego menu m.in. zupy z raków, pieczonych dzików, królików, drobiu, ryb wędzonych i wiele innych. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie „Dolina Krzemionki” z siedzibą w Czerniewicach, przy pomocy pracowników Urzędu Gminy w Czerniewicach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Starosta Powiatu Tomaszowskiego Mirosław Kukliński i Wójt Gminy Czerniewice Andrzej Bednarek. Patroni medialni to: TVP3 Łódź, Dziennik Łódzki, naszemiasto.pl, Tygodnik 7 dni Wiadomości dnia, Głos Rawy Mazowieckiej i Okolicy i Wieści znad Krzemionki gazeta samorządowa.

Szczegółowy opis rekonstrukcji bitwy i osób, które przyczyniły się do realizacji wydarzenia znajdzie się w najbliższym numerze Wieści znad Krzemionki, który ukaże się 5 października.

Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć Głosu Rawy Mazowieckiej i Okolicy oraz z reportażem Amazing TV Tomaszów Mazowiecki:

ZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcie