Aktualności
04.12.2017 Drukuj

Będzie rekonstrukcja zwycięskiej bitwy ze Szwedami pod Strzemeszną

Zdjęcie główne

Do połowy lipca br. była możliwość zgłaszania propozycji zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego Samorządu Województwa Łódzkiego. Z terenu naszej gminy złożono wniosek pod nazwą "Podróż w czasie - rekonstrukcja zwycięskiej bitwy Stefana Czarnieckiego ze Szwedami pod Strzemeszną (1656)". Wniosek pozytywnie przeszedł ocenę formalną. Był jednym z 209 projektów, które wzięły udział w trwającym cały październik głosowaniu. Teraz już wiadomo, że dzięki zdobytym głosom jego realizacja będzie możliwa w 2018 roku.

Zadanie przewiduje nawiązanie do autentycznych wydarzeń z okresu potopu szwedzkiego. Inscenizacja z udziałem grup rekonstrukcyjnych ukaże mało znane epizody najazdu szwedzkiego na Polskę, w tym rolę bitwy pod Strzemeszną. Będzie to podróż w czasie do XVII wieku. Oprócz inscenizacji bitwy, pokazów musztry i żonglerki chorągwiami, wydarzenie wzbogacone zostanie o szereg innych atrakcji. W tle rozbrzmiewać będzie muzyka, wykonywana przez zespół muzyki dawnej, zaprezentowany zostanie taniec dworski. W przygotowanych obozowiskach będzie można skosztować potraw, które były spożywana w tamtym czasie. Realizacja wydarzenia to lekcja żywej historii, wzmocnienie tożsamości narodowej, wzbogacenie oferty kulturalno-edukacyjnej województwa łódzkiego.

Wartość projektu to 120 000 zł, a zostanie on w całości sfinansowany z budżetu Województwa Łódzkiego, bez udziału środków z budżetu gminy Czerniewice. O szczegółach realizacji projektu będziemy na bieżąco informować. To wspaniała promocja naszej gminy na tle województwa łódzkiego!

Składamy serdeczne podziękowania osobom, które oddały swój głos na nasz projekt. Podziękowania kierujemy również do osób, które przyczyniły się do propagowania informacji o głosowaniu, a byli to m.in.: pracownicy Urzędu Gminy w Czerniewicach, radni Rady Gminy Czerniewice i sołtysi z terenu naszej gminy.

Dział Obywatel.gov.pl
Dział Biznes.gov.pl
Dział rpo.lodzkie.pl
Dział Czystrze powietrze